четврток, 6. октомври 2022. Вести денес: 189
home Регион

Трагедија: Маж се уби по долгочасовна опсада на полицијата во семејна куќа во главниот хрватски град

Трагедија: Маж се уби по долгочасовна опсада на полицијата во семејна куќа во главниот хрватски град

Од раните утрински часови траеше полициска опсада на семејна куќа во Загреб, каде еден маж се закануваше дека ќе се убие, а полицајците не успеаја да го одвратат од намерата. На крај, тој се уби, јави Indeks.

Полицајци со оружје од рано утрото беа околу куќата, ја блокираа улицата и се обидоа да преговараат со него и да го одвратат од намерата за самоубиство.

Преговарачите не успеаја да го натераат да се предаде.

Опсадата траеше со часови, а како што се дознава неофицијално, тој сепак извршил самоубиство. Загрепската полиција најави детали подоцна во текот на денот.

Коронавирус