понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 32
home Регион

Топлотен бран во Италија: 10 градови означени со црвена боја

Топлотен бран во Италија: 10 градови означени со црвена боја

Топлотниот бран од Северна Африка денеска во Италија донесе температура до 40 степени, а десет градови се обележани со црвена боја, што е предупредување за екстремно високи температури.

Според билтенот на италијанското Министерство за здравство, алармот се активира во Рим, Болоња, Торино, Фиренца, Кампобасо, Пескара, како и во градовите Риети, Фрозиноне, Болцано и Перуџа.

Како што е наведено, невреме и грмежи се очекуваат следната недела во централниот дел на Италија. (МИА)

Коронавирус