четврток, 4. март 2021. Вести денес: 143
home Регион

Тлото во Петриња не престанува да се тресе- денеска нов земјотрес

Тлото во Петриња не престанува да се тресе- денеска нов земјотрес

Два послаби земјотреси утрово го потресоа регионот кај Петриња и Сисак.

Првиот, неколку минути пред осум часот утрово, беше 2,6 степени по Рихтер, а епицентарот беше на 17 километри северозападно од Сисак, објави Индекс.хр.

По неколку минути се почувствува уште еден земјотрес, а како што соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар, неговата јачина била 2,7 степени по Рихтер.

Коронавирус