понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 148
Во живо

Обраќање на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на нацијата

home Регион

Тлото во Албанија се уште не мирува: За само неколку часа регистрирани 8 потреси, а од вчера до денес повеќе од 500

Тлото во Албанија се уште не мирува: За само неколку часа регистрирани 8 потреси, а од вчера до денес повеќе од 500

По силниот земјотрес кој вчера ја погоди Албанија, потресите не престануваат.

Афтершоковите продолжија во текот на вчерашниот ден, но се чини дека тлото се уште не мирува.

Само по послемите неколку часа се регистрирани осум потреси.

На територија на Албанија од вчерашниот разорен потрес од 6,4 па се до денес се забележани околу 524 потреси, соопштуваат од Одделението за сеизмолошки институт.

Од земјотресите кои денес ја погодија Албанија најсилен беше 3,8 степени по Рихтер во 11 часот и 27 минути.

 

Коронавирус