понеделник, 26. октомври 2020. Вести денес: 43
home Регион

Тлото околу Македонија не престанува да се тресе- утрово нов силен земјотрес во соседството

Тлото околу Македонија не престанува да се тресе- утрово нов силен земјотрес во соседството

Земјотрес со јачина од 4,7 степени ја потресе Света Гора, соопшти денеска грчкиот Геодинамитски институт.

Земјотресот се почувствувал во 07:12 часот по локално време, со епицентар во море, 23 километри од крајбрежјето на Атос и 225 километри од Атина, пренесува АН.

Тој е најнов во низата земјотреси кој од саботата го тресат полуостровот, од кои најсилниот беше 5,2 степени.

Коронавирус