понеделник, 18. октомври 2021. Вести денес: 5
home Регион

Тлото никако да се смири: Уште еден, трет по ред земјотрес во Албанија

Тлото никако да се смири: Уште еден, трет по ред земјотрес во Албанија

После двата силни земјотреси Албанија по трет пат ја погоде уште еден земјотрес со јачина од 4,4 степени според Рихтер и на длабочин од околу 10 километри.

Инаку, вториот беше јајсилен земјотрес од 5,8 степени со епицентар во Јадранското море. Од земјотресот кој што се почуствува дури во Македонија повредени се триесетина лица и е причинета голема материјална штета ширум доста градови низ Албанија.

Дека земјотресот беше силен и кој што со епицентар беше во Јадранското море, потврда е и вознемиреноста на граѓаните од регионот, како Македонија, Грција, Црна Гора и др…

Локални избори 2021