недела, 2. април 2023. Вести денес: 28
Во живо

Панел дискусија на ВМРО-ДПМНЕ на тема „Извештај на Стејт Департментот: Сериозна владина и судска корупција“

home Регион

Тлото не престанува да се тресе: Утрово силни земјотреси ја здрмаа Грција

Тлото не престанува да се тресе: Утрово силни земјотреси ја здрмаа Грција

Силни земјотреси здрмаа по Грција, информираат од Европскиот од медитерански сеизмолошки центар.

Првиот земјотрес беше кратко време по 3 часот. Тој беше 4,7 во Рихтер. Вториот земјотрес со 4.3 на Рихтер беше забележан околу 4.34 часа.

Епицентарот беше во Егејското Море, 110 километри југоисточно од Солун во регионот Пелен.

Нема информации за повредени или штети.

Потресите се почувствувалево јужна Бугарија, како и во Турција.