петок, 3. февруари 2023. Вести денес: 167
home Регион

Тачи ја осуди блокадата на патиштата во Дреница

Тачи ја осуди блокадата на патиштата во Дреница
epa06693925 President of the Republic of Kosovo Hashim Thaci atttends a press conference with President of the European Council Donald Tusk (unseen) during a meeting in Pristina, Kosovo, 26 April 2018. Donald Tusk arrived in Pristina for a one day official vist. EPA-EFE/PETRIT PRENAJ

Косовскиот претседател Хашим Тачи порача дека блокадата на патиштата против посетата на претседателот на Србија Александар Вучиќ не придонесува за односите меѓу двете земји и го повика месното население да покаже „минимум човечка култура“, јави дописникот на МИА од Приштина.

– Како претседател на Косово, целосно ја разбирам реакцијата на граѓаните на Дреница, кои го изразија својот оправдан револт против една ваква посета. Ова покажува дека раните и болките од војната се уште се свежи. Сепак, во време кога правиме напори за мир и помирување, протестите и блокадите на патиштата воопшто не помагаат, напиша Тачи на Фејсбук.

Косовскиот претседател додаде и дека го разбира разочарувањето на жителите од српска националност на селото Бање поради неможноста српскиот претседател да ги посети.

– Сите треба да се воздржиме и да покажеме минимум човечка култура на разбирање и човечка комуникација. Ние треба да знаеме да се издигнеме над себе, над бројните рани и болки. Треба да го направиме тоа во полза на мирот и помирувањето, напиша Тачи.

Ветераните на Ослободителната војска на Косово од регионот на Дреница организираа протести со блокади на патиштата за да го спречат Вучиќ да го посети селото Бање.

Тие порачаа дека на ниту еден српски политичар не смее да му се дозволи да стапне на косовска територија се додека не побара извинување за злосторствата што Србија ги стори врз косовскиот народ во 90-тите години, а посебно во војната од 1998-99 година.

По протестите, на кои, според српските медиуми, имало бројни вооружени лица, косовската Влада му ја повлече дозволата на Вучиќ да ја посети Дреница.

Српскиот претседател се обиде да стаса во Бање по заобиколен пат, но беше спречен од косовската полиција, по што се врати во Северна Митровица, каде што ќе ја заврши дводневната посета на Косово.

Според агендата, Вучиќ ќе го напушти Косово преку граничниот премин Јариње во 13 часот. (МИА)