среда, 21. октомври 2020. Вести денес: 81
home Регион

Студија: До 2100 година ќе се преполови населението на Италија

Студија: До 2100 година ќе се преполови населението на Италија

Италија се соочува со драстичен пад на наталитетот на најниско ниво од создавањето на единствена држава на Апенинскиот Полуостров и се проценува дека населението на земјата би можело да се преполови до 2100 година. Тоа е наведено во студијата објавена во медицинското списание „Лансет“.

Населението на Италија достигна 61 милион во 2014 година, а според експертите, до 2100 година земјата ќе има население од 30,5 милиони.

Според најновите податоци на италијанскиот Институт за статистика, бројот на новородени бебиња во 2019 година е 420.000, што е за 19.000 помалку од годината претходно, а бројот на починати во 2019 година изнесувал 634.000.

Од 2014 година, Италија загуби 551.000 жители, колку што приближно има население во Џенова,, шестиот по големина град во Италија. (МИА)

Коронавирус