петок, 18. септември 2020. Вести денес: 137
home Регион

Страшно невреме во Хрватска: Паѓаше град со големина на орев, ветерот корнеше покриви (ВИДЕО)

Страшно невреме во Хрватска: Паѓаше град со големина на орев, ветерот корнеше покриви (ВИДЕО)

Големо невреме ја зафати Истра попладнево, и тоа најпрово западниот брег на полуостровот.

Во текот на денот на подрачјето на Истра имало локални врнежи, но попладнето се развило во невреме на море, кое потоа ја зафати Италија и поширокото подрачје на Риека.

Во Умаг се мини торнадо рушело стебла.

Хрватскиот хидрометеоролошки завод (ДХМЗ) по пат на Метеоаларм денеска издаде портокалово предупредување за регионот на Риека и Истра.

„Бидете подготвени на посилни грмежи кои можат да предизвикаат голема штета и да не заштитат од молњи. Можни се оштетувања на имотот и на дрвјата. Можни не надојдени поплави, силни удари од ветер и град како и прекини во сообраќајот на море, предупредија од ДХМЗ.

Коронавирус