сабота, 16. октомври 2021. Вести денес: 70
home Регион

Столтенберг од сабота во дводневна посета на Србија

Столтенберг од сабота во дводневна посета на Србија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг во сабота ќе допатува во дводневна посета на Србија, соопшти прес-службата на Алијансата.

Столтенберг при посетата ќе се сретне со српскиот претседател Александар Вучиќ и со премиерката Ана Брнабиќ, а ќе присуствува и на свеченото отворање на цивилната вежба за вонредни состојби „Србија 2018“, организирана од страна на Евроатлантскиот центар на НАТО за координација на активности и итни одговори и српското Министерство за внатрешни работи.

Генералниот секретар на НАТО ќе се обрати и на Белградскиот безбедносен форум, како и пред студентите на Филолошкиот факултет во Белград.

Коронавирус