понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 164
home Регион

Столтенберг денеска во посета на Косово

Столтенберг денеска во посета на Косово

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенерг се очекува да допатува денеска во Косово, во посета на меународнта воена мисија во земјата, КФОР.

Столтенберг, според соопштенито на НАТО, ќе се сретне со командантот на КФОР, генерал-мајорот Франко Федеричи, како и со претседателката на Косово, Вјоса Османи и со премиерот Албин Курти.

Најавена е и средба на челникот на Севртноатлантската алијанса со лидерот на најголемата партија на косовските Срби, Српската листа, Горан Ракиќ.

Коронавирус