петок, 18. јуни 2021. Вести денес: 0
home Регион

Столтенберг денеска во Атина на средби со грчкиот државен врв

Столтенберг денеска во Атина на средби со грчкиот државен врв

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг за време на неговата денешна посета на Грција ќе оствари средби со грчкиот премиер, со претседателката и министрите за надворешни работи и за одбрана, јави дописничката на МИА од Атина.

Столтенберг во Атина доаѓа од Анкара каде што се сретна со турскиот државен врв, а една од темите за кои разговараше со шефот на турската дипломатија Мевлут Чавушоглу, беа тензиите во Источниот Медитеран.

Грција и Турција, минатата седмица во НАТО воспоставија билатерален механизам за избегнување конфликти што има за цел да го намали ризикот од инциденти и несреќи во Источниот Медитеран, а вклучува и воспоставување на „црвена линија“ помеѓу двете земји за да се олесни избегнувањето на конфликти на море или во воздух.

Паралелно со средбите на Столтенберг, во центарот на Атина е закажан протест против посетата на Грција на генералниот секретар на НАТО.

ЕУРО 2020

Македонија