вторник, 3. октомври 2023. Вести денес: 21
home Регион

Стефановиќ: Уапсени Срби на северот од Косово

Стефановиќ: Уапсени Срби на северот од Косово

Министерот за внатрешни работи на Србија, Небојша Стеновиќ изкјавил дека на северот од Косово се уапсени Срби кои не направиле никакво кривично дело.

Во соопштението од МУП е наведено дека Стефановиќ на директорот на полицијата му наложил специјалните и посебни полициски единици да ги стави во борба на приправност поради нападот на Албанците на северот од Косово.

Стефановиќ посочил дека српската полиција ќе продолжи да го следи развојот на ситуацијата и ќе ги преземе сите мерки кои државата ќе ги наложи.

-По повод нападот од Албанците на северот на Косово и Метохија и апсењето на Србите кои не направиле никакво кривично дело, му наложив на директорот на полиција сите специјални и посебни полициски единици да ги стави во состојба на највисока приправност, вели првиот човек на српската полиција