понеделник, 10. август 2020. Вести денес: 156
home Регион

Ставија крај на потрагата, Албанија повеќе не бара преживеани од земјотресот

Ставија крај на потрагата, Албанија повеќе не бара  преживеани од земјотресот

Потрагата и спасувачките операции по преживеаните од земјотресот што ја погоди Албанија официјално е завршена, бидејќи се верува дека нема повеќе луѓе под урнатините.

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека во земјотресот со интензитет од 6,4 степени според Рихтеровата скала што се случи во средата загинаа 50 луѓе, а околу 2.000 се повредени.

Рама наведе дека според прелиминарните проценки околу 900 згради во Драч и над 1.465 во Тирана се сериозно оштетени.

Коронавирус