сабота, 22. јануари 2022. Вести денес: 2
home Регион

Српскиот новинар без влакна на јазикот проговори за криминалците од 90-те: Ова го кажа за Аркан

Српскиот новинар без влакна на јазикот проговори за криминалците од 90-те: Ова го кажа за Аркан

Титулата контроверзен новинар, Миломир Мариќ ја заслужи поради своите ставови, поради луѓето на кои им правеше интервју, но и затоа што и самиот бил мета на многу криминалци.Во едно интервју, уредникот на Хепи телевизија зборувал и за бурното време на кое денес се сеќава низ хумор.

-Во 90-те влегувавме во војни, предизикувавме хаос у ужас. Денес веќе немам сила за големи конфликти, веројатно ќе се најде некое решение. Иако понекогаш читам весници и се информирам за јавниот живот, а мојот впечаток е како да се подготвува војна и катаклизма.

Неговиот однос со Жељко Ражнатовиќ Аркан се движел од големо пријателство до тоа дека Аркан сакал да го убие.

-Тој е една од најфасцинантните приказни никогаш до крај раскажана. Треба за него да се снимаат филмови, да се пишуваат сериозни книги, но тој не беше расположен да зборува за својот живот. Во една прилика кога Аркан сакаше да ме убие, па се смиривме, тогаш дојде со Цеца. Јас за таа прилика ги научив на памет сите имиња и датуми за тоа кога и кој Аркан убил во емиграција. Го прашував се по ред, а тој вели: „Никогаш не сум била таму“. На пример, убиени се тројца Албанци, Аркан ги чекал на кров и со оглед на тоа дека било ладно, тој носел плетен капа. После такви плетени капи носеле неговите „тигри“, а тој носел идентична како таа што ја носел кога ги убил Албанците – рекол Мариќ за „Србија денес“.

Тој вели дека и понатаму не е во добри односи со Цеца, дека се карале и смирувале, но дека ќе се смират повторно затоа што се на пат кон тоа.

Коронавирус