вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 2
home Регион

Српски борбени авиони ја надлетуваат административната граница со Косово

Српски борбени авиони ја надлетуваат административната граница со Косово

Косовските Срби шести ден по ред протестираат поради распоредување на специјалните полициски сили на Јариње и Брњак и одлуката на Приштина да ги замени регистарските таблички. Како што соопшти РТС, два авиона на Војската на Србија во два наврата околу пладне прелетаа над областа во близина на административниот премин Јариње и уште еднаш попладнево. Во изминатите неколку дена, над областа кај Јариње прелетаа и хеликоптери на Војската на Србија.

Од четврток, три хеликоптери МИ-35 ќе ја надлетуваат областа веднаш до административната линија во близина на преминот Јариње од страна на централна Србија, потврдија вчера од Министерството за одбрана.

Српскиот министер за внатрешни работи, Александар Вулин, изјави дека МВР и неговите единици и Војската на Србија се подготвени да одговорат на секоја ескалација, но и дека ќе сторат сé за да избегнат какви било конфликти и се да биде мирно, нагласувајќи дека вооружените единици на Приштина мора да се повлечат од северот на Косово.

„Србија има право со хеликоптери да го контролира секој дел од нејзината територија до административната линија и тоа се наши редовни активности. Се разбира, сега нашиот интерес за таа област дополнително се зајакна и загрижени сме што вооружени луѓе стојат спроти невооружени цивили, изјави министерот Вулин во утринската програма на ТВ Прва.

Локални избори 2021