недела, 2. октомври 2022. Вести денес: 33
home Регион

Србин изведе филмско бегство од затвор, сите се во шок како му успеа планот

Тој испровоцирал тепачка со затворениците со кои ја делел ќелијата, при што се здобил со повреди, а по бегството учесниците во тепачката рекле дека тој самиот се повредил. Имено, по инцидентот во ќелијата, затвореникот бил префрлен во болница во Шердинг, каде му пристигнало семејството во посета.
Србин изведе филмско бегство од затвор, сите се во шок како му успеа планот

Светските медиуми ја пренесуваат приказната за бегството на државјанин на Србија, кој од австриски затвор бил пренесен во болница во Шердинг од каде што скокнал низ прозорец.

Четириесет и тригодишниот маж бил осуден за измама и требало да одлежи затворска казна до декември, следната година. Сепак, како што пишуваат австриските медиуми, очигледно не му се допаднало во затвор па решил да побегне.

Тој испровоцирал тепачка со затворениците со кои ја делел ќелијата, при што се здобил со повреди, а по бегството учесниците во тепачката рекле дека тој самиот се повредил. Имено, по инцидентот во ќелијата, затвореникот бил префрлен во болница во Шердинг, каде му пристигнало семејството во посета.

Се претпоставува дека тогаш неговиот син му подал мобилен телефон, преку којшто ги договориле деталите за бегството. Веќе следниот ден затвореникот во болницата започнал да повраќа, поради што чуварот го отворил прозорецот, за да влезе свеж воздух во собата. Токму тоа и бил планот на затвореникот, кој скокнал на грејното тело на ѕидот и преку прозорецот излегол на улицата каде со автомобил го пречекал неговиот син.

Само 20 километри од местото на бегството, полицијата го сопрела возилото, но во него го затекнала само помагачот, додека таткото успеал да избега во непознат правец. Против синот е поднесена пријава за пружање помош при бегство, за што му се заканува казна до две години затвор.

Коронавирус