четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 80
home Регион

Србија воведува задолжителен ПЦР-тест за странците од одредени земји

Србија воведува задолжителен ПЦР-тест за странците од одредени земји

Во текот на оваа недела најавено е воведување на задолжителен ПЦР-тест и 14-дневен карантин во Србија за странците кои доаѓаат од одредени земји, пишуваат медиумите.

Кризниот штаб за борба против коронавирусот тврди за порталот „Телеграф“ дека списокот на земји за кои ќе се воведе карантин сè уште не е составен.

„Неопходно е да се разгледа епидемиолошката состојба во секоја од нив, а потоа ќе се донесе одлука врз основа на тоа“, велат во штабот.