петок, 27. јануари 2023. Вести денес: 15
home Регион

СРБИЈА ВОВЕДУВА НОВА МЕРКА: Во угостителски објект ќе може без сертификат до 10 часот навечер, после 10 САМО СО СЕРТИФИКАТ!

СРБИЈА ВОВЕДУВА НОВА МЕРКА: Во угостителски објект ќе може без сертификат до 10 часот навечер, после 10 САМО СО СЕРТИФИКАТ!

По денешната седница на Кризната штаб во Србија, премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, рече дека трговските центри, продавниците и јавниот превоз најчесто се контролирани, кога станува збор за носење маски.

Правните лица и корона-редарите се казнуваат, а инспекциите ги посетуваат објектите во текот на денот.

Одлуката на штабот е дека од оваа сабота, 23 октомври, од 22 часот навечер се воведуваат ковид сертификати за сите угостителски објекти. Тоа значи дека по 22 часот граѓаните нема да можат да бидат во затворен простор од овој тип, без владина пропусница.

Инспекциите се подготвени, вели Брнабиќ, како и комуналните, кога станува збор за проверка на ковид-пропусниците. Комуналната полиција ќе ги контролира сите инспекции.

Ковид-пропусниците не се само за вакцини – додава премиерката и забележува дека важечкиот сертификат е потврда за втората (не смее да помине подолго од 7 месеци од примањето на втората доза), односно третата доза од вакцината. Негативен PCR тест, не постар од 72 часа, е исто така задолжителен ако сакате да седите во затворени простории по 22 часот.

Антигенскиот тест не смее да биде постар од 48 часа.

– Ако сакате свадба на отворено, не ви треба ковид-пропусница. Исто така, ако сакате прослава во ресторан, која трае до 22 часот, исто така, не мора ковид-сертификат. Не треба да се вакцинираат сите гости што доаѓаат, но тогаш мора да се тестираат – додаде Ана Брнабиќ.