сабота, 10. декември 2022. Вести денес: 0
home Регион

Србија се подготвува за голема бура

Србија се подготвува за голема бура

Продолжува серијата летни бури што го зафатија Балканот – српскиот Хидрометеролошки завод за денеска прогласи тревога во најголемиот дел од земјата, освен во Војводина.

Под портокалова трегова се регионот на главниот град Белград, потоа Срем, Шумадија и долината на реката Морава, додека југот на Србија е под жолта тревога.

Метеролозите предупредуваат на опасност од интензивни дождови и грмотевици во текот на вечерта и ноќта.

Qatar 2022