вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 47
АКТУЕЛНО

Расте бројот на загинати во Турција и Сирија, спасувачите во трка со времето

home Регион

Србија: Речиси 9.000 активно заразени лица со Ковид-19

Србија: Речиси 9.000 активно заразени лица со Ковид-19

Во Србија има речиси 9.000 активно заразени лица со Ковид-19, но четири петтини од нив се во домашна изолација, односно со поблага клиничка слика. Тоа го изјави денеска заменик директор на Институтот „Батут“, Дарија Кисиќ Тепавчевиќ.

Таа за Радио Телевизија на Србија (РТС) изјави дека најновите резултати покажуваат дека епидемиолошката состојба во државата е поповолна и дека има помал притисок врз здравствениот систем.

– Сепак, можеме да видиме дека има значителен број потврдени случаи на инфекција, што значи дека не смееме да се опуштиме, изјави Кишиќ Тепавчевиќ.

Таа додаде дека и покрај тоа што состојбата на ниво на држава се стабилизира,има и пад на бројот на заразени лица во Белград и во Нови Сад.