недела, 25. октомври 2020. Вести денес: 15
home Регион

Србија размислува за воведување 24 часовен полициски час

Србија размислува за воведување 24 часовен полициски час

Српскиот претседател Александар Вучиќ синоќа изјави дека во наредните неколку дена ќе се донесе одлука дали земјата ќе воведе 24 часовен полициски час. Според Вучиќ тоа ќе зависи само од однесувањето на граѓаните.

Тој истакна дека извештаите покажале дека луѓето многу се движат особено во градските делови.

-Најлоша е ситуацијата во Белград. Најголемо жариште и најголема опасност. Повеќе од половина од заразените, а според мојата проценка ќе бидат 60 проценти, истакна српскиот претседател кој посочи дека кинеските експерти се уште не се за воведување на мерката за затворање на градот.

Доколку ваква мерка се донесе, таа би траела 14 дена.

Коронавирус