четврток, 24. јуни 2021. Вести денес: 132
home Регион

Србија прва во Европа – трета во светот според бројот на вакцинирани граѓани

Србија прва во Европа – трета во светот според бројот на вакцинирани граѓани

Според просекот во последната недела, Србија е прва во Европа, и трета во светот според бројот на вакцинирани граѓани на 100 жители, покажуваат податоците објавени на веб-страницата „Our world in data“ на Универзитетот Оксфорд.

Според овие податоци, само Израел и САД се пред Србија во светот.

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, утрово изјави дека досега во Србија се вакцинирани 438.000 лица.

ЕУРО 2020

Македонија