среда, 20. октомври 2021. Вести денес: 157
home Регион

Србија наголемо се подготвува во борбата против коронавирусот: Стопиран извозот на прехранбени производи и средства за дезинфекција

Србија наголемо се подготвува во борбата против коронавирусот:  Стопиран извозот на прехранбени производи и средства за дезинфекција

Српскиот претседател Александар Вучиќ, по состанокот со кризниот штаб за отстранување на ефектите од коронавирусот, изјави дека државата ќе го спречи извозот на основни прехранбени производи во наредните 30 дена, а ќе се суспендира и извозот на средства за дезинфекција, јави дописникот на МИА од Белград.

– Граѓаните не треба да се грижат за основните прехранбени производи. Планираме со ова да завршиме за два месеца. Имаме доволно пченица и брашно, немаме проблем со масло и шеќер … Ќе го спречиме извозот на основните прехранбени намирници за најмалку 30 дена, изјави Вучиќ.

Тој додаде дека и производителите на средства за дезинфекција и на тоалетна хартија нема да можат да ги извезуваат своите производи на странски пазари.

Вучиќ оцени дека Србија ја очекувааат тешки времиња кога станува збор за состојбата со коронавирусот, бидејќи сè очекува зголемување на бројот на заразени лица, но исто така истакна дека државата направила голема работа во последните 24 часа за обезбедување целосна контрола и надзор над обезбедувањето на основните прехранбени производи.

– Сега сме деветти ден и очекуваме голем раст, многумина од нас ќе ги загубат своите најблиски, а нашата цел е да го намалиме тоа колку што можеме и да обезбедиме животот да победи во Србија, порача Вучиќ.

Државата ќе го замени недостигот на ликвидни средства со кредити од Фондот за развој со еден процент камата, најави Вучиќ.

– Имаме 13,5 милијарди евра девизни резерви, пет милијарди повеќе од пред неколку години. Имаме 30,5 тони злато, девет тони во Берн, Швајцарија, така што можеме во секој момент тоа да го наплатиме. Нашата монетарна и фискална стабилност не е доведена во прашање, оцени Вучиќ.

Кога станува збор за компаниите и поединците погодени од коронавирусот, Вучиќ рече дека „колку што можеме да помогнеме, ние ќе помогнеме“.

– Дел од оние кои се директно погодени, државата ќе им помогне во исплата на платите … Народната банка нема да печати дополнителни пари, кажа Вучиќ.

Што се однесува до бројот на респиратори, Вучиќ рече дека утрово набавил уште 50 и дека набавката не е објавена никаде, додавајќи дека вкупниот број на респиратори од денеска е државна тајна во Србија.

Локални избори 2021