недела, 20. јуни 2021. Вести денес: 65
home Регион

Србија досега вакцинираше 513.652 лица, ревакцинацијата со втората доза почнува за пет дена

Србија досега вакцинираше 513.652 лица, ревакцинацијата со втората доза почнува за пет дена

Во Србија досега, според најновите податоци, против коронавирус се вакцинирани 513.652 лица. Вакцинацијата продолжува и денеска на повеќе пунктови.

Секоја од вакцините бара давање на две дози во одреден временски период, а ревакцинацијата во Србија почнува од 9 февруари. За примање на втората доза не е потребна нова пријава.

Според последниот пресек во Србија како последица од Ковид-19 починале 15 лица, а регистрирани се нови 1932 случаи.

Србија сè уште е втора во Европа според бројот на вакцинации на милион жители, покажуваат најновите податоци на Владата на Србија.

Според бројот на вакцинации на милион жители само Велика Британија е подобра од Србија ,а потоа се Малта, Данска, Исланд, Ирска, Романија, Словенија, Литванија, Швајцарија, Шпанија, Италија.

Кога станува збор за регионот, Србија е убедливо прва по бројот на вакцинации на милион жители. Следуваат Романија, Словенија, Унгарија, Хрватска и Бугарија.

Според вкупниот број вакцинирања, Србија е втора во регионот, по Романија, а зад Србија се Унгарија, Хрватска, Словенија и Бугарија.

Како што објави Алијансата за вакцини Гави, Србија во првата половина на 2021 година од Ковакс механизмот треба да добие 345.600 дози на вакцината на АстраЗенека против Ковид 19.

ЕУРО 2020

Македонија