недела, 5. декември 2021. Вести денес: 107
home Регион

Спасени осум мигранти од пожар во прифатен центар во близина на Атина

Спасени осум мигранти од пожар во прифатен центар во близина на Атина

Со навремена интервенција на грчката противпожарна служба биле спасени осум лица, меѓу кои едно дете, од пожарот што избил кусо по полноќ во прифатниот центар за бегалци и мигранти во Лаврио, во близина на Атина, објави грчката новинска агенција АНА-МПА.

Мигрантите превентивно биле пренесени в болница и сите се наоѓаат во добра здравствена состојба.

Причината за пожарот што избил во една од собите, се уште е непозната, а во гаснењето учествувале пет пожарникари со две возила, јави дописничката на МИА од Атина.

Коронавирус