среда, 22. јуни 2022. Вести денес: 171
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Регион

Спасени 27 бегалци и мигранти на Лезбос, еден загинат

Спасени 27 бегалци и мигранти на Лезбос, еден загинат

Вкупно 27 лица се спасени во акцијата на грчката крајбрежна служба во непристапна копнена област во југоисточниот дел на грчкиот остров Лезбос, додека, пак, пронајдено е телото на маж, кој веројатно починал од премрзнатост, јави дописничката на МИА од Атина.

Станува збор за бегалци и мигранти, а спасувачката акција, како што утрово објави МИА, се водеше преку море поради непристапниот предел.

Од грчката крајбрежна служба соопштуваат дека со помош на два брода и хеликоптер на крајбрежната служба и два брода од армијата, во карпест дел од островот биле пронајдени 24 лица и безживотното тело на еден маж, додека, пак, останатите три лица биле пронајдени на копно.

Спасените бегалци и мигранти биле пренесени на пристаништето во Митилини. (МИА)

Коронавирус