среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 27
home Регион

Сореца: За Албанија 180 милиони евра финансиска помош од ЕУ

Сореца: За Албанија 180 милиони евра финансиска помош од ЕУ

Амбасадорот на ЕУ во Тирана, Луиџи Сореца, преку објава на Фејсбук, информираше дека за Албанија е одобрена финансиска помош во износ од 180 милиони евра за борба против Ковид-19.

Сореца појаснува дека овие средства ќе придонесат за зајакнување на јавните финансии, зголемување на социјалната заштита и борба против корупцијата.

-Владата на Албанија ќе добие финансиска помош од 180 милиони евра обезбедена од Европската унија, како дел од поддршката во борбата против Ковид-19. Овие средства ќе придонесат за зајакнување на јавните финансии, зголемување на социјалната заштита и борба против корупцијата, напиша Сореца.

Во табелата која ја објавува Топ чанел телевизија, за Македонија се одобрени 160 милиони,за Косово 100 милиони, за Црна Гора 60 милиони евра. (MИА)

Локални избори 2021