среда, 20. јануари 2021. Вести денес: 16
home Регион

Солана се залага Србија брзо да биде воведена во ЕУ

Солана се залага Србија брзо да биде воведена во ЕУ

Поранешниот генерален секретар на Советот на ЕУ Хавиер Солана вели дека начинот на решавање на „косовското прашање“ е да се продолжат преговорите меѓу Белград и Приштина, но и да се овозможи Србија брзо да влезе во ЕУ.

– Косово денес има многу проблеми, но ние мора брзо да ја внесеме Србија. Русија многу би сакала Србија да биде во нејзината орбита. Затоа, мора брзо да дејствуваме со Србија и да и понудиме можност да влезе во ЕУ, што е од суштинско значење, рече Солана. .

Говорејќи на конференцијата посветена на десетгодишнината од постоењето на Европската служба за надворешни работи, Хавиер Солана рече дека ЕУ и нејзиниот специјален претставник мора да бидат посветени на дијалогот меѓу Белград и Приштина, пренесува Танјуг.

Инаку, Солана беше генерален секретар на НАТО, кога на 24 март 1999 година нареди воена интервенција во Србија.

Коронавирус