петок, 29. јули 2022. Вести денес: 135
home Регион

Со олкав број на заболени секојдневно во Грција ќе има ли летна сезона?

Со олкав број на заболени секојдневно во Грција ќе има ли летна сезона?
фото-илустрација

Грчките власти не забележале ниеден смртен случај поврзан со коронавирус, додека регистрирани се 16 нови заболени од Ковид-19. Вкупниот број на заболени од почетокот на пандемијата во Грција е 2.506, додека од последици на коронавирусот починале 130 пациенти.

Бројот на тешко заболени од вирусот исто така продолжи да опаѓа, така што вчера на интензивн нега биле 47 пациенти, пренесува АП.

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис вчера разговараше со неколку министри за ублажување на рестриктивните мерки поради пандемијата на коронавирусот.

Како што додава АП, Мицотакис токму поради тоа утре ќе се обрати во јавноста.

Коронавирус