понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 161
home Регион

Со концерт на Рита Ора, Косово ќе ја прослави годишнината од независноста

Со концерт на Рита Ора, Косово ќе ја прослави годишнината од независноста

Косово денеска ја одбележува десетата годишнина од независноста, а граѓаните ќе прослават со повеќе манифестации и собири.

Прославата започна со спортски активности за деца, а продолжува со културно-уметничка програма.

Во националната библиотека предвидено е отворање на изложбата „Косово од историја до државност“, по што ќе биде прикажан филмот „Татко“.

Концерт на светски познатата пејачка со потекло од Косово Рита Ора е најавен за вечерва, а на нејзино барање, влезот ќе биде бесплатен.

Коронавирус