недела, 2. април 2023. Вести денес: 37
home Регион

Снимка од хеликоптер од пожарите во Грција (ВИДЕО)

Снимка од хеликоптер од пожарите во Грција (ВИДЕО)

Министерството за одбрана на Грција објави видео од населбите во источниот дел на Атика што вчера беа зафатени од катастрофалниот пожар што одзеде најмалку 49 животи и остави зад себе голема материјална штета што дополнително ќе се проценува.

Како што јави дописничката на МИА од Атина, инсертите од воздух беа снимени за време на утринскиот лет со хеликоптер на министерот за одбрана на Грција, Панос Каменос, алтернативниот министер за одбрана Фотис Кувелис и началникот на грчкото воено воздухопловство, Христос Христодулу,  за да ја проверат и проценат ситуацијата.

МИА