сабота, 28. ноември 2020. Вести денес: 0
home Регион

Снимка од дрон на која се гледа катастрофата во Албанија

Снимка од дрон на која се гледа катастрофата во Албанија

Уништени куќи и згради, урнатини, паника и хаос е она што останало по серијата силни земјотреси во Албанија.

Најкритично е во Тумане и Драч. Најмалку 23 луѓе се извлечени од урнатините на зграда во Драч, а меѓу нив има и деца.

Спасувачите го претражуваат теренот во потрага по преживеани, а колку ситуацијата е критична покажуваат и снимки од дрон.

За потсетување најмалку 14 луѓе настрадаа, а 600 се повредени.

Коронавирус