понеделник, 25. јануари 2021. Вести денес: 80
home Регион

Словенија од денеска постепено ги укинува ограничувањата

Словенија од денеска постепено ги укинува ограничувањата

Словенија од денеска почнува постепено да ги укинува ограничувањата поради епидемијата на коронавирусот, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Здравствените установи од денеска ќе почнат да извршуваат специјалистички и амбулантски прегледи кои беа стопирани, а повторно ќе бидат отворени и центрите за рехабилитација.

Од денеска повторно стартуваи производството во фабриките Горење, Адриа Мобил и Елан, а следната недела истото ќе го направи и Ревоз.

Од словенечката Влада објавија дека во текот на денот на прес конференција ќе објават кои други забрани и ограничување ќе бидат укинати.

Коронавирус