петок, 3. декември 2021. Вести денес: 0
home Регион

Словенија може да биде принудена на нов локдаун

Словенија може да биде принудена на нов локдаун

Словенечкиот премиер Јанез Јанша ги обвини граѓанските протести на почетокот на октомври против ковид пропусниците за зголемување на бројот на заболени од ковид.

Јанша одговори на прашањата на пратениците во врска со употребата на полициска сила против демонстрантите, вклучително и употреба на солзавец и водени топови, пренесе АП.

Премиерот на Словенија ги бранеше полициските акции, обвинувајќи ги демонстрантите дека ја нападнале полицијата.

– 44 полицајци беа повредени, а некои демонстранти се здобија со полесни повреди. Јасно е кој ги предизвика немирите, додаде Јанша.

Околу 25 демонстранти биле приведени, а неколкумина биле повредени или хоспитализирани, повеќето поради вдишување солзавец. Новинар на АП бил испрскан со водени топови и бил удрен во главата со непознат предмет при полициска интервенција.

Јанша ја отфрли можноста насилството да продолжи во Словенија како резултат на полициската акција против демонстрантите, велејќи дека наместо тоа, нацијата ќе се соочи со продолжување на бројот на нови случаи.

– Како резултат на неодговорно однесување, а не на полицијата или владата, владата можеби ќе треба да биде принудена да го врати заклучувањето, додаде Јанша, објави агенцијата СТА.

Коронавирус