среда, 22. март 2023. Вести денес: 194
home Регион

Словенија го произведе првиот комплетно електричен и сертифициран авион

Словенија го произведе првиот комплетно електричен и сертифициран авион

Словенечката компанија Пипистрел го произведе првиот 100 отсто електричен сертифициран авион.

Се работи за мал спортски авион, комплетно напојуван од батерија за кој Европската агенција за безбедност во воздухопловството (ЕАСА) ги исполнува највисоките стандарди за безбедност во летањето.

Од компанијата изјави дека во некои сегменти ова летало има далеку подобри безбедносни карактеристики од конвенционалните летала. Инженерите на компанијата уште од 2007 година работат на развој на електрични летала, а со овој успех сметаат дека направиле историја.

Авионот наречен „Велис Електро“ веќе се произведува за купувачи во седум држави, а од Пипистрел најавуваат дека првично ќе се изработат 31 авион.

– Сертификатот кој го добивме е првиот чекор кон комерцијална употреба на електрични авиони, а ова е есенцијално доколку сакаме еколошки авиосообраќај. Се работи за многу, а за разлика од другите, нашиот не произведува штетни гасови – изјави основачот и извршен директор на Пипистрел Иво Баскарол.

Дел од словенечките медиуми објавувајќи за овој успех напишаа дека со овој електричен авион, Пипстрел ги претркал гигантите Боинг и Еирбас.

loading...