петок, 22. октомври 2021. Вести денес: 97
Во живо

ВО ЖИВО: Изјава на Мицкоски од индустриската зона „Жабени“

home Регион

Словенија денеска добива нова влада

Словенија денеска добива нова влада

Словенечкото Собрание вечерва на специјална седница ќе ја гласа новата влада на Јанез Јанша, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Во текот на денот во соодветните собраниски комисии ќе бидат сослушани последните тројца кандидати за министри, со што ќе бидат исполните сите законски услови собранието да пристапи кон гласање за нова влада.

Сита кандидати, кои досега беа сослушани го поминаа „филтерот” на комисиите.

Собраниската седница е закажана за 18 часот, а претпоставките се дека Јанша нема да има проблем да обезбеди 48 гласа „за” и по трет пат седне на премиерското место.

Локални избори 2021