понеделник, 28. ноември 2022. Вести денес: 165
home Регион

Словенечкиот претседател в сабота распишува парламентарни избори

Словенечкиот претседател в сабота распишува парламентарни избори

Словенечкиот претседател Борут Пахор в сабота ќе потпише одлука за распуштање на сегашнито состав на парламентот и распишување нови избори за 90 пратеници. Тогаш ќе биде објавен и датумот за одржување на изборите.

Најверојатни датуми се последната недела во мај или првата недела во јуни.

Според словенечки медиуми, Партијата на премиерот Миро Церар сака изборите да се одржат на 3 јуни за да може парламентот да доврши некои веќе почнати постапки.

Другите поголеми партии сакаат избори на 27 мај.

Кабинетот на Пахор соопшти дека денеска и утре тој ќе изврши завршни консултации со политичките партии, а одлуката ќе ја соопшти в сабота во 11 часот.

Коронавирус