четврток, 28. мај 2020. Вести денес: 128
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Регион

Словенечки новинар добил отказ поради криумчарење мигранти

Словенечки новинар добил отказ поради криумчарење мигранти

Словенечка телевизија му даде отказ на спортски новинар кој криумчарел мигранти од Пакистан.

Новинар на водечката комерцијална телевизија ПОП-ТВ е притворен откако полицијата минатата недела во неговото возило открила четворица мигранти од Пакистан.

– Изразуваме жалење поради тој настан. За постапката на нашиот новинар од спортската редакција надвор од работното време не бевме известени, а не знаеме ниту за евентуалните лични околности во кои се нашол, соопшти ПОП-ТВ.

Новинарот, чиј идентитет не се открива, добил отказ и му се заканува казна затвор до пет години.

Локалните медиуми наведуваат дека тој почнал да се занимава со криумчарење илегални мигранти поради финансиски проблеми.

Коронавирус