вторник, 1. декември 2020. Вести денес: 205
home Регион

Словенците ќе можат да возат велосипед само во својата општина

Словенците ќе можат да возат велосипед само во својата општина

Словенечката Влада одлучи да го забрани возењето на велосипед од една општина во друга, освен ако тоа некој го користи како превозно средство за да стигне до работното место, јави дописникот на МИА од Љубљана.

Ова информација ја соопшти министерот за внатрешни работи Алеш Хојс, откако минатиот викенд граѓани масовно ги користеа велосипедите за рекреација и се возеа низ целата земја.

Според лекарите изминатиот викенд имале многу работа поради повреди од адреналински спортови што дополнително им ја компликува борбата со епидемијата на коронавирусот.

Поради масовното кршање на правилата и препораките на граѓаните им се ограничи движењето само во општините каде што работат.

Исклучок е доколку се патува за работа или за помош на стари и изнемоштени лица.

Коронавирус