понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 166
home Регион

Словачка затвора граници во обид да спречи ширење на Ковид-19

Словачка затвора граници во обид да спречи ширење на Ковид-19

Словачка ги затвори копнените граници како дел од мерките за спречување на ширењето на новиот коронавирус, со што се суспендирани нормалните правила на Шенген зоната.

Словачка од денеска наутро воведува проверки на граничните премини на сообраќајот од сите соседни земји, освен од Полска.

Патниците кои не можат да докажат за престој во земјата или да покажат валиден словачки пасош, ќе бидат вратени назад, потврди портпаролот на Министерството за внатрешни работи.

По затворањето на своите аеродроми на почетокот од оваа недела, Словачка ги прекина меѓународните железнички и автобуски врски со сите шест свои соседи, од кои четири припаѓаат на Шенген.

Од синоќа, Словачка потврди 21 случај на заразени со коронавирусот и нема смртни случаи.

Коронавирус