недела, 24. октомври 2021. Вести денес: 57
home Регион

Следната седмица генерален штрајк на грчките острови најпогодени од бегалскиот/ мигрантскиот проблем

Следната седмица генерален штрајк на грчките острови најпогодени од бегалскиот/ мигрантскиот проблем

Следната среда, на 22 јануари 2020, на островите во северниот дел на Егејското море, односно оние што се најпогодени од бегалскиот/ мигрантскиот проблем ќе се одржи генерален штрајк поради владината политика за конкретното прашање, објавија грчките медиуми.

Според истите информации, одлуката за штрајкот била донесена за време на состанок одржан под префектот надлежен за островите од северниот дел на Егејското море, а со цел локалното население да го изрази незадоволството од актуелната ситуација, но и од политиката на грчката Влада, јави дописничката на МИА од Атина.

Во рамките на штрајкот, напладне ќе се одржи протест на трите острови кои припаѓаат во конкретната периферија (Лезбос, Самос и Хиос), а ден подоцна, на 23 јануари 2020 претставници предводени од префектот ќе пристигнат во Атина за да се сретнат со надлежните министри.

На трите острови, според официјалните податоци од грчката Влада, сместени се 35.172 бегалци и мигранти, од кои 21.480 на Лезбос, 7. 636 на Самос и 6. 056 на Хиос.

Локални избори 2021