вторник, 19. октомври 2021. Вести денес: 199
home Регион

Ситуацијата станува многу сериозна во Црна Гора: Висок скок на новоинфицирани од коронавирус

Ситуацијата станува многу сериозна во Црна Гора: Висок скок на новоинфицирани од коронавирус

Шефицата на Одделот за епидемиологија во Институтот за јавно здравје на Црна Гора, Сања Меденица, во утринската програма на ТВЦГ изјави дека епидемиолошката состојба во земјата е многу сериозна, дека локалното пренесување е големо и ги повика граѓаните да ги почитуваат мерките што можат да го спречат ширењето коронавирус.

-Зголемувањето на бројката не е неочекувано, оваа моментална состојба го покажува нашето однесување од пред 10 до 15 дена. Нашите колеги ни кажаа дека граѓаните слабо се придржуваат до мерките и тоа се покажува сега, рече таа.

Зголемен е бројот на заразени лица, посочува таа, и тоа ќе го има и во иднина, бидејќи последиците од сегашното однесување се очекуваат за две недели.

Меденица вели дека мерките за превенција се дискутираат седум месеци и дека овие препорачани мерки треба да се почитуваат.

-Тоа е мало, но ефикасно оружје и дава големи резултати и кај нас и во светот. Се уште нема вакцина и тоа е единствената мерка, рече таа.

Ако има преклопување на сезонски и коронавирус, Меденица вели дека сите треба да бидат подготвени за тоа.

-Самиот грип е непредвидлив, од октомври до април, и ние следиме сè, но може да се појави во секое време. Може да се случи преклопување, но имаме вакцина против грип, а сè уште не и за коронавирус, рече таа.

Локални избори 2021