вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 46
home Регион

СИТЕ ПАЦИЕНТИ ЕВАКУИРАНИ – срушена болница во Сисак

СИТЕ ПАЦИЕНТИ ЕВАКУИРАНИ – срушена болница во Сисак

Силниот земјотрес што ја погоди Хрватска денес, а кој се почувствува и во Србија, предизвика страшна материјална штета на Петриња, мало и слабо развиено место во близина на кое се наоѓаше епицентарот. Со јачина од 6,2 степени според Рихтеровата скала, се срушиле станови и згради, а голема штета претрпела и болницата во Сисак, која е оддалечена само 15 километри од Петриња.

Директорот на болницата, Томислав Дујменовиќ, изјави дека состојбата воопшто не е добра.

– Уништена е целата Интерна медицина, единица за интензивна нега, хирургија, гинекологија. Може да се каже дека остана само новата зграда. Ги преместуваме сите пациенти во нова зграда. Повеќето од уништените веќе не се користат. Министерот исто така контактираше со нас, рече Дујменовиќ.

Се надевам дека ќе ја добиеме целата помош, односно сега мораме да ги испратиме нашите пациенти на апарати за дишење. Второ, засега, можеме само да се грижиме. Не најдовме повредени во болницата, но кај нас доаѓаат голем број повредени од Петриња и засега можеме да се грижиме за нив , рече тој.

Дел од оние кои останаа без покрив над главата ќе бидат сместени во касарната во Петриња, каде има место за околу 500 луѓе, а ќе бидат поставени и шатори на Црвениот крст.

Болницата Арена Загреб ќе се грижи за пациентите кои страдаат од коронавирус од областа на округот Сисак-Мославина, кои страдале под земјотресот, беше објавено денес.

Коронавирус