понеделник, 6. декември 2021. Вести денес: 126
home Регион

Силно невреме: Град формира мраз со дебелина од над 40 сантиметри на Истра

Силно невреме: Град формира мраз со дебелина од над 40 сантиметри на Истра

Северот на Истра попладнево го погоди силно невреме проследено со град, при при се формирале купови мраз подебели од 40 сантиметри.

Обилен дожд го зафати поголемиот дел од ова подрачје, а град бил забележан на помал дел од полуостровот.

Таму каде што паднал градот, површината набрзо забелеала и тој носен од порои создал големи купови мраз.

Во попладневните часови, на северот на Истра се развил нов систем на грмотевици и е забележана е појавта т.н. „даунбарст“, односно силен ветер, кој дува во сите правци од центарот на бурата.

Коронавирус