петок, 20. мај 2022. Вести денес: 146
home Регион

Силниот земјотрес ја стресе и Турција: Во Измир срушени згради, луѓето панично бегаат (ВИДЕО)

Силниот земјотрес ја стресе и Турција: Во Измир срушени згради, луѓето панично бегаат (ВИДЕО)

Силниот земјотрес кој денеска ја стресе Грција ја потресе и Турција, особено го почувствуваа жителите на градот Измир каде има и срушено згради.

Епицентарот бил во близина на турското крајбрежје, но земјотресот беше почувствуван речиси во сите делови на Грција.

Според Геодинамикиот институт на грчката Национална опсерваторија епицентарот на земјотресот бил на 19 километри северозападно од грчкиот остров Самос.

Епицентарот е во близина на турското крајбрежје, но земјотресот беше почувствуван речиси во сите делови на Грција.

Земјотресот стресе и дел од Турција на Егејското море, пишуваат грчките медиуми.

Потресот се случил 17 километри во морето западно од провинцијата Измир во Турција.

Засега нема информации за жртви, но Би-Би-Си пишува дека во турскиот град Измир се оштетени згради.

Коронавирус