сабота, 18. септември 2021. Вести денес: 34
home Регион

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО СОСЕДСТВОТО – почувствуван дури во две држави

СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС ВО СОСЕДСТВОТО – почувствуван дури во две држави

Земјотрес со јачина од 4,1 степен според Рихтер ја погоди денеска Албанија. Земјотресот е почувствуван и во Црна Гора.

Епицентарот на силниот земјотрес кој се случи во 4 часот и 19 минути по локално време бил во близина на границата на Албанија со Црна Гора, 11 километри источно од Подхум, пренесуваат црногорските медиуми.

Секторот за сеизмологија при Заводот за хидрометеорологија и сеизмологија на Црна Гора соопштил дека во епицентралното подрачје земјотресот бил од Пети степен на Меркалиевата скала.

Инаку жариштето на земјотресот е лоцирано на длабочина од 16 километри.

Засега нема информации за евентуални материјални штети.

Коронавирус