петок, 20. мај 2022. Вести денес: 0
home Регион

Силен земјотрес во Грција, 6.7 степени според првичните проценки!

Силен земјотрес во Грција, 6.7 степени според првичните проценки!

Силен земјотрес со интензитет од 6,7 степени според Рихтеровата скала денеска е регистриран во Грција, јави дописничката на МИА од Атина.

Според Геодинамикиот институт на грчката Национална опсерваторија  епицентарот на земјотресот бил на 19 километри северозападно од грчкиот остров Самос.

Епицентарот е во близина на турското крајбрежје, но земјотресот беше почувствуван речиси во сите делови на Грција и во Атина.

Коронавирус