понеделник, 26. септември 2022. Вести денес: 87
home Регион

Силен земјотрес во близина на грчкиот остров Кос

Силен земјотрес во близина на грчкиот остров Кос

Силен земјотрес со јачина од 5,2 степени синоќа беше регистриран во близина на грчките острови Нисирос и Кос, според податоците од Геодинамичкиот институт на Националната опсерваторија, јави дописничката на МИА од Атина.

Епицентарот бил во морскиот дел меѓу островите што се во близина на турското крајбрежје.

Засега, нема информации за повредени или причинета материјална штета.

Коронавирус